Страстната седмица. Помирението на небето и земята

By admin апр. 12, 2025

След Цветница (Цветоносната неделя) следва Страстната седмица, която е посветена на делата на нашия Господ Иисус Христос – страданията, разпятието, погребението, както и разрушаването на ада, освобождаването на душите и славното Възкресение.

През тази седмица Иисус Христос седна за последен път на трапеза с апостолите преди Своето Възкресение, след което беше предаден, арестуван, осъден, унижен и чрез страдания разпънат на кръст. Поради това тази седмица се нарича още Седмицата на Страданията. Всеки ден от седмицата между Цветница и Великден се нарича „Страстен“ (или „Велик“).

Нарича се „Велика“, защото съдържа в себе си четири велики тайни: първо – тайната на първата седмица от сътворението на света; второ – тайната на седемте периода от този живот (според отците на Църквата – от Сътворението до Второто пришествие на Господа има седем периода); трето – тайната на Христовите страдания; и накрая – тайната на края на света.

Всички дни на Страстната седмица, както и неделите от Великия пост, имат своите особени значения и богослужения, които заедно образуват едно цяло.

Дните от Страстната седмица се наричат:

  • Велики понеделник – Изсъхването на безплодната смокиня
  • Велики вторник – Спомен за десетте девици
  • Велика сряда – Помазанието и предателството
  • Велики четвъртък – Тайната вечеря, установяване на тайнството Причастие, вечерно богослужение с ритуал на умиване на нозете и последование на страданията
  • Велики петък – Спомен за страданията и разпятието на нашия Господ Иисус Христос
  • Велика събота – Навечерието на Светлото Христово Възкресение (Великден)

В понеделник, вторник и сряда на Страстната седмица четивата от Стария завет и спомените в Църквата са свързани със сътворението на света от Бога, сътворението на човека, блаженото му състояние в рая в Божието присъствие, нарушаването на заповедта и изгонването от рая, наказанието на човечеството чрез Потопа, новото начало на човечеството чрез семейството на Ной, усилията на Авраам да спаси грешните жители на Содом и Гомора от Божия гняв, и спасението на семейството на Лот. Всичко това ни напомня за необходимостта от въплъщението на Божия Син, Неговото идване в света и спасението на човечеството чрез Христос. Четивата от Новия завет напомнят за събитията от последните дни от живота на Иисус.

Всеки ден от Страстната седмица вярващите, присъствайки и участвайки в църковните богослужения, осъзнават безплодието на своя живот далеч от покаянието и разкаянието, и като мъдрите девици се стремят чрез молитва и добри дела на вярата да се подготвят за идването на Спасителя, преминавайки с надежда за Възкресението по пътя на Христовите страдания и кръста.

Относно Страстната седмица, свети Йоан Златоуст казва:
„През тази седмица… смъртта беше стъпкана и унищожена, грехът беше заличен, клетвата и ключът към рая се пречупиха, небесната недостъпност беше разрушена, стената на разделението беше премахната, границите на разединението бяха премахнати, Бог в света помири небесното с земното.“

By admin

Related Post

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *